UŞAK’TA MEME KANSERİNE DİKKAT ÇEKMEK İÇİN YÜRÜDÜLER…

UŞAK’TA MEME KANSERİNE DİKKAT ÇEKMEK İÇİN YÜRÜDÜLER…

1-31 EKİM KANSER BİLGİLENDİRME VE FARKINDALIK HAFTASI NEDENİYLE KANSERLE SAVAŞ DERNEĞİNİN DÜZENLEDİĞİ AŞÛRE GÜNÜ ETKİNLİĞİ BELEDİYE ÖNÜNDEN BAŞLAYARAK KENT MEYDANINA KADAR TOPLULUK YÜRÜDÜ VE PANKARTLAR AÇTI BURADA KATILIMCILARA VE UŞAKLILARA AŞURE İKRAMININ ARDINDAN UŞAK KANSERLE SAVAŞ DERNEĞİ BAŞKANI İSMET CEYLANER BİR BASIN BİLDİRİSİ OKUDU CEYLANER ŞUNLARI İFADE ETTİ.

1 – 31 EKİM MEME KANSERİ BİLİNÇLENLENDİRME AYI.

Meme kanseri ülkemizde kadınlarda en sık  görülen kanser türüdür. Her 7 kadından birinde meme kanseri görülme riski vardır .kansere bağlı ölüm nedenleri sıralamasında .Akciğer kanserinden sonra ikinci sırada yer almaktadıır. Erken teşhis edildiğinde  tedavisi mümkün olan bir kanser türüdür..

Meme kanseri erken tanı sayesinde meme kanserinin yol açabileceği sorunları büyük bir bölümü çözümlenebilmekte yaşam süresi ve kalitesi  önemli ölçüde  artırılabilmektedir.

Meme kanserinin  memede ele gelen bir kitle ağrı meme başında akıntı  kitle olan  ğöğsün  yukarıda dik ve dolgun olması  meme derisi üzerinde ödem meme derisi üzerinde portakal kabuğu görünümü deride kızarıklık ülser asyön pullanma  meme başında sonradan  olan içe çökme  komşu lenf bezlerinde büyüme bir memenin  anormal şekilde diğerinden  büyük olması gibi belirtileri sayabiliriz .

Meme kanserinin risk faktörleri ise yaş  cinsiyet daha önce meme kanseri geçirilmesi aile yakınlarında meme kanseri görülmesi memenin birisinde iyi huylu kitle teşhisi olanlar hiç doğum yapmamış ve genç doğum yapmış kjadınlar uzun süre hormon tedavisi görenler yaşam tarzı alkol ve sigara kullanımı şişmanlık ve yanlış beslenme alışkanlıkları doğum kontrol hapı kullanımı gibi nedenler sayılabilir .

Meme kanserinin tedavi yöntemleri  ameliyat radyo terapi hormon terapisidir .

20 yaş üzerindeki tüm bayanlar her ay düzenli olarak kendi kendine meme muayenesi  yapmalıdır 40 yaş üzeri her bayan ın yılda bir kez mammografi çektirmesi gerekmektedir

İl sağlık müdürlüğümüz kanser kontrol birimi kanser erken teşhis tarama ve eğitim merkezi KETEM işbirliği ile ekim ayı boyunca meme kanserine dikkat çekmek için ve  halkı bilinçlendirmek amacı ile çeşitli faaliyetler de bulunacağız dedi.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir